Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve hacet duası, yaratıcı ve her şeyin sahibi Allah (C. C) arasında iletişim aracıdır. Dua ile Rabbimizden manevi isteklerde bulunabileceğimiz gibi, dünyevi istek ve dileklerde de bulunabiliriz. Dilek ve hacet duasını ederken isteğimize en uygun dua ile Rabbimizden niyaz etmemiz daha doğru bir davranıştır. Dilek ve hacet duasını ederken Rabbimizden bizim için en hayırlısı olanı ve sonunun hayır mı şer mi olacağını sadece Allah (C. C.) bileceği için ona hayırlısı için niyet etmeliyiz.

Dilek ve Hacet duasıiçin kılınan namaz
  • Hacet namazı dört veya on iki rekât olarak kılınır. Dört rekât olarak kalınlığı takdirde birinci rekâtında Fatiha'dan sonra üç Ayetu'ul-kursî, diğer üç rekâtinda ise Fatiha'dan sonra birer kere İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.
Dilek ve hacet duası
  • Bismillâhirrahmânirrahîm.
  • "Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-Aliyyi'l-Azîm. Allâhümme innî es'elüke yâ Kadîmü, yâ Dâîmü, Yâ Ferdü, yâ Vitru, yâ Ahadu, yâ Samedü, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, yâ Ze'l-Celâli ve'l-İkrâm. Fe in tevellev fe kul hasbiyallâhü lâ ilâhû aleyhi tevekkeltü ve Hüve Rabbü'l-Arşi'l-Azîm. "
Dilek ve hacet duası ile ilgili Hz. Ömer, diyor ki "Bir kimsenin görülmesini istediği mühim bir işi ve bir dileği varsa, o kimse Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerini oruçlu geçirsin. Cuma namazı kılınan camiye doğru yola çıkar. Yolda bir yoksula karnını doyuracak kadar sadaka verir. Daha sonra doğruca camiye girer. Cuma namazını kılar ve arkasından da aşağıdaki duayı okursa, Cenabı Hakk, o kimsenin dileğini yerine getirir "

Okunacak dua

"Allahümme inni es' elüke bismike bismillahirrahmanir rahıymillezi la ilahe illa hu alimül ğaybi veş şehadeti hüver rahmanir rahıym ve es'elüke bismike bismillahir Rahman rahıymillezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyumillezi la te'huzühü sinetün ve la nevmünillezi meleet azamtühüs semavati vel erda ve es' elüke bismike bismillahir rahmanir rahıymillezi la ilahe illa hüvellezi anet lehül vücuhü ve hadaat lehür rikabü ve haşeat lehül ebsaru ve vecilet minhül kulubü ve zerafet minhül uyunü en tüsalliye ala seyyidina Muhammed'in ve en tu'tıyeni haceti "

Dilek ve Hacet Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Peygamber Efendimizin Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Peygamber Efendimizin Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası