Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Cuma günü dilek duası; Cuma günleri Allah Rasulu (S. A. V.)'ne ve ümmetine Allahu Teâlâ tarafından hediye edilmiş olan bayram niteliğinde bir gündür. Cuma günü gusul abdesti almak, tırnakları kesmek, beden temizliği yapmak, temiz kokular sürünmek, güzel kıyafetler giyerek mescide gitmek sünnet-i seniyyedir. Cuma geldiği için kulun sevinmesi kişinin imanındandır. Zira cuma gününün önemi hakkında hadis-i şerifler olduğu gibi Kur'an'ı Kerim'de cuma gününden bahsedilen Cum'a Suresi mevcuttur. İnanan kullara düşen görev ise bu mubarek güne gereken ehemmiyeti vermek, bu günü değerlendirmektir.

Cuma günleri duaların kabul olunduğu bir an bulunmaktadır. Bu anda edilmiş olan dua ve hacetler geri çevrilmez inşaallah. Kul gününü ibadet ve taat ile geçirirse, ibadet ve dualarının bu ana rastlaması muhtemeldir. Kişi bu günden gafil kalmamalı, mümkün olduğunca hadis-i şeriflerde bildirilen dua ve sureleri okuyarak bu günü değerlendirmelidir.

Cuma günü değerli görülen zaman dilimlerinden biri de kuşkusuz Cuma Selası ile Cuma Ezanı arasındaki vakittir. Cum'a Suresinde şöyle buyurulmaktadır; "Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağırıldığınız zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Bilesiniz ki bu sizler için daha hayırlıdır. -Cum'a Suresi 9- "
Cuma günleri iki ezan okunur, biri camiye, hutbeye davet için diğeri namaz için. Ezanı duyan kişinin okunan ezanın hangisi olduğunu karıştırmaması için ve de Peygamber Efendimize (S. A. V.) duyulan sevginin neticesi ecdadımız, ilk ezan yerine sela okunmasını uygun görmüşlerdir. Sela okunduğunu duyan Müslüman alışverişi hemen kesmeli, son hazırlıklarını tamamlayıp camiye gitmelidir ve cemaate tabi olup hutbeyi sessizce dinlemeli ve Cuma namazını eda etmelidir.

Cuma günü Allah Rasulunun (S. A. V.) tavsiye buyurdukları Kehf Suresi, Yasin Suresi, Duhan Suresi, Cuma Suresi okunmalı hasıl olan sevap ölmüşlerimizin ruhlarına hediye edilmelidir. Gün içerisinde mümkün olduğunca Kur'an'ı Kerim ile meşgul olunmalı, diller dua ve zikirle meşgul edilmelidir.

Cuma günü okunacak hacet-dilek duası

Hadis-i Şerif'te buyuruluyor ki; " Bir mümin Cuma günü bu dua ile dua ve niyazda bulunursa, duası kabul olunur. "

"La ilahe illa ente ya Hannanu ya Mennanu ya Bedia's-semavati ve'l-ardı ya Zel Celali ve'l-İkram"

" Ey gökleri ve yeri yoktan var eden, izzet ve azamet sahibi olan Allah'ım. Senden başka ibadet edilecek ilah yoktur. Ey rahmet ve merhameti sonsuz olan Allah'ım. Ey ikramı, nimetleri ve ihsanı çok olan Allah'ım"

Bu dua belli bir saate bağlı kalmadan, istenilen zamanda okunabilir. Bu dua okunduktan sonra kişi gönlündeki muradı her şeyin Rabbi olan Allahu Teâlâ'dan istemelidir.

Cuma Günü Dilek Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı

Hızır Aleyhisselam Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hızır Aleyhisselam Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı