Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek kabul duası; Kur'an'ı Kerim'de kabul olunmuş dua ayetleri zikredilmekte, bizlere nasıl dua etmemiz gerektiği Allahu Teâlâ tarafından bizlere öğretilmektedir. Kul nefis sahibi olduğu ve aciz oluşundan, aklı ve düşüncelerinin kısıtlı olması sebebi ile doğru kelimelerle doğru dua etmeyi çoğu zaman bilemez. Alemlerin Rabbi olan Allahu Teâlâ kullarını çok iyi tanımasından dolayı ve rahmetinin ikramı olarak kuluna nasıl dua etmesini de bizzat öğretmektedir. Her zaman kulunun sıraı mustakimde olmasını yollarını kuluna ikram etmiştir.

Allahu Teâlâ kuluna karşı çok merhametli olduğunu Ayet-i kerime'de tasdiklediği gibi, Allah Rasulu (S. A. V.)'nun de ümmetine karşı çok merhametli olduğu belirtilmiştir. Allah Rasulu (S. A. V.) ümmetini her an düşünmüş ve her emri ve tavsiyesi ile ümmetine yol göstermiştir. Bizzat ettiği ve tavsiye ettiği dualar sahih kaynaklarla günümüze kadar ulaşmıştır. Bu mubarek dualara gereken değer verilmeli, Allahu Teâlâ'ya bu kutlu dualarla münacat etmeye çalışılmalıdır.

Kişi bir dileği, bir ihtiyacı, bir haceti olduğu zaman, elinden gelen çabayı gösterirken bir taraftan da dualara sarılmalıdır. Sadece dua ederek çaba göstermemekte doğru bir davranış değildir, sadece çaba gösterip hiç dua etmemek, Allahu Teâlâ'nın yardımını hiç dilememekte doğru değildir. Kul kendisine verilen güç ve iradenin hakkını da vermeli, kendisine verilen maneviyatın ve imanın da hakkını vermelidir.

Rabbi kuluna şah damarından daha yakın olması sebebi ile, kulunun dili ve gönlünden geçen her dileğini, isteğini, hacetini bilir ve icabet edilir. Kul bu sebepledir ki her anını dua ve zikirle geçirmelidir. Lakin duaların makbul olduğu zamanları kaçırmamalı, dua etme adaplarını öğrenmeli, kabulünün fazla olduğu mekân ve anları gözetmeli, huşu ile dua etmeye de gayret göstermelidir.

Dilek kabul duası

"La ilahe illallahu'l-halimu'l-kerim. Subhanallahi rabbi'l-arşi'l-azim. Elhamdulillahi rabbi'l-alemin. Es'eluke mucibati rahmetike ve azaime meğfiratike ve'l-ğanimeti min kulli birrin ve's-selamete min kulli ismin la tedeğ'li zenben illa ğafertehu ve la hemmen illa ferractehu ve la haceten hiye leke ridan illa gadayteha erhame'rahimin"

" Halim ve Kerim sahibi Allahu Teâlâ'dan başka ilah kesinlikle yoktur. Büyük Arşın sahibi Allahu Teâlâ'yı tesbih ederek tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Bütün alemlerin Rabbi olan Allahu Teâlâ'ya hamd ederim. Allah'ım Senden rahmetinin gereklerini, bağışlanmam için gerekli olan amelleri yapabilmemi nasip eyle, her iyiliğe ve güzelliğe erişebilmeyi, her günahtan korunmayı isterim. Allah'ım bizim için bağışlamadığın bir hata, sevince çevirmediğin bir tasa bırakma. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah'ım, her ihtiyacımızı, her dileğimizi Senin razı olacağın şekilde nasip eyle. "

Dilek Kabul Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Peygamber Efendimizin Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Peygamber Efendimizin Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı