Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası
22 Haziran 2024

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası


İnsan her zaman ihtiyaçlar içerisindedir ve bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için elinden gelen çabayı gösterir. Ancak her şeyin yaratıcısı ve sahibi olan Allah'a dua ve niyazda bulunarak ihtiyaçlarını dile getirir. İhtiyaçlarını karşılamak için Rabbine yönelen insan, bu vesileyle Allah'a yakınlaşır. Dua eden kişi, kendisini duyan birinin var olduğunu bilir ve kendisini yalnız bırakmayan Allah'ın, şartlar olgunlaştığında ihtiyaçlarını gidereceğine inanır.

Duanın Önemi

Dua, kişinin ruhunu besleyen en önemli ihtiyaçlarından biridir. Dua edememek, kişinin başına gelebilecek en büyük musibetlerden biri sayılmalıdır. Zira dua etmek, kişinin Rabbine olan inancının ve bağlılığının bir göstergesidir. Dua edemeyen bir kişi, Rabbine gönlünü açamıyorsa, aradaki bağı zayıflatmış ve kalbi katılaşmaya başlamış demektir.

Dilek ve Hacet Duaları

Dileği ve haceti olan kişi, özellikle duaların makbul olduğu zamanlarda dua etmelidir. Hacet namazı, hacet duaları, peygamber duaları, Allah Rasulünün (S.A.V.) duaları ve evliyaların, alimlerin duaları ile Allah'a iltica etmelidir. Sahih kaynaklardan gelen dualara itibar etmeli, kaynağı belli olmayan dualardan kaçınmalıdır. Sahih dualarla dua ettikten sonra, kişinin dileğini kendi diliyle, gönlünden geçtiği gibi arz etmesi daha samimi olur.

Gece ve Seher Vakitlerinde Dua

Dileği ve haceti olan kişi, özellikle gece vakitleri ve seher vakitlerinde dua etmeye gayret etmelidir. Bu vakitlerde rahmet daha boldur ve kişinin dikkatini dağıtacak etkenler azdır. Farz namazlardan sonra, rüzgar estiğinde, yağmur yağdığında, ezan okunurken ve sadaka verirken edilen dualar makbul dualardandır. Kişi her ne isterse istesin, sadece Allah'tan istemeli ve araya aracılar koymamalıdır. Şirk koşacak davranışlardan kaçınmalıdır.


Yatsı namazını kıldıktan sonra, 2 rekât Allah rızası için namaz kılınır. Namazın ardından 3 defa İhlas Suresi ve 1 defa Fatiha Suresi okunur. Öncelikle Allah'a hamd-u sena edilir, ardından Allah Rasulüne (S.A.V.) salat ve selam gönderilir. Daha sonra kişi, hayırlı dileğini Allah'a iletir. Duanın sonunda tekrar salat ve selam edilir.

Duadan Örnek

"Allahümme innî es'elüke tevfîka ehli'l-hüdâ ve amele ehli'l-yakîni ve munâsehete ehli't-tevbeti ve azme ehli-s-sabri ve cidde ehli'l-haşyeti ve talebi ehli'r-rağbeti ve teabbüde ehli'l-vera'i ve irfâne ehli'l-ilmi hattâ ehâfek. Allahümme innî es'elüke mehâfeten tahcizünî an masiyetike hatta a'mele bi ta'âtike amelen estehikku bihi rıdâke ve hatta unâsihake bi't-tevbeti havfen minke ve hatta uhlise leke'n-nasîhate hubben leke ve hatta etevekkele aleyke fi'l-umûri ve husni zannin bike. Subhâne hâliki'n-nûr."

Anlamı

"Allah'ım, Senden hidayet ehlinin başarı ve muvaffakiyetini, yakin ehlinin hayırlı işlerini ve amellerini, tövbe ehlinin samimiyetle öğüt almışlığını, sabır ehlinin azmini ve kararlılığını, huşu ehlinin korku ve ciddiyetini, Senin rızana arzu ve istekli olan rağbet ehlinin talebini, takva ehlinin ibadetini, ilim ehlinin anlayışını ve irfanını Senden isterim. Senden gereği gibi korkayım. Allah'ım, Senden öyle bir haşyet ve korku isterim ki, beni Sana karşı isyandan korusun ve menetsin, Sana samimi bir itaat ile öyle amel edeyim ki, onunla Senin rızana ulaşayım, Senden saygı ile korkarak tövbeyle Sana yöneleyim, sadece Senin sevgini kazanabilmek için halis bir şekilde nasihat edeyim, her işte Sana güvenip Sana dayanayım, Sana hüsnü zan besleyeyim. Nurun yaratıcısı olan Allah'ı tüm eksik sıfatlardan tenzih ederek tesbih ederim."

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı