Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Dilek ve İstek Duaları Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve istek duaları; Kul dünyaya geldiği geldiğin göç edeceği güne kadar sıkıntılarla, bollukla, zenginlikle, fakirlikle, genişlikle, darlıkla her daim imtihan halindedir. Bu imtihanları aştıkça hamlıktan kurtulur ve olgunluk kazanarak kemale erer. Kul kendi başına hiçbir şeye güç yetiremez. Mutlaka her konuda yardıma ihtiyaç duyar. En önemli ve vazgeçilmez yardım ise şüphe yok ki Allahu Teâlâ'nın kuluna olan yardımıdır. Allahu Teâlâ'dan başka kula hakiki yardım eden de bulunmaz, kötülüklerden koruyup sakındıran da bulunmaz. Bu sebepledir ki kul her daim Rabbine yönelmeli, her hacetini O'ndan dilemeli, sadece O'ndan yardım dilenmelidir.

Kulun herhangi bir hayırlı dileği ve haceti olduğu vaki, duaların makbul olduğu zamanları kollayarak bu vakitlerde Allahu Teâlâ'dan namaz ve dua ile yardım istemelidr. Zira ayet-i kerime'de; " Sabırla ve namazla sadece Allahu Teâlâ'dan yardım isteyin. - Bakara Suresi 45.- " buyurularak, kulun nasıl yardım istemesi gerektiği öğretilmiş, şartlar belirtilmiştir. Dileği ve haceti olan kul, mümkünse gecenin kalbinde tüm kalbi ile dileğini Allahu Teâlâ'ya arz etmelidir. Kılınacak hacet namazı ardından hacet duaları okuyarak dileğini kullarına çok merhametli olan, duaları duyan ve icabet eden Allahu Teâlâ'ya iletmelidir.

Kul dua ettikçe Rabbine daha fazla yaklaşacak, tek dostun Allahu Teâlâ olduğunu idrak edecek, O'ndan başka güvenilecek kimse olmadığını anlayacaktır. Dua aynı zamanda kulun gücünün hiçbir şeye yetmediğinin bir göstergesidir. Kul dua ettikçe acziyetini kabul etmiş olur ve her şeyin tek sahibinin, güç, kuvvet, kudret sahibinin sadece Allahu Teâlâ olduğunu görür ve Rabbini daima tesbih eder, birler. Rabbini bildikçe de yükselir hem Rabbinin hem de kulların rızasını kazanır.

Dilek ve istek duaları

Abdullah İbni Abbas ra. 'dan rivayet olunmuştur ki, Allah Rauslu (S. A. V.) şöyle buyurmuşlardır;

"Kime bir endişe, elem, keder, musibet, korku gelirse bu kelimerle dua etsin. Sonra dilek ve isteğini Allahu Teâlâ'dan dilesin. "

"Es'eluke bi-la ilahe illa ente rabbu's-semavati 's-seb'ı ve rabbul-arşi'l-azim ve es'eluke bi-la ilahe illa ente rabbu's-semavati's-seb'ı ve rabbul-arşi'l-kerim

Ve es'eluke bi-la ilahe illa ente rabbu's-semavati's-seb'ı ve'l-eradıne's-seb'ı ve ma fi hinne. İnneke ala kulli şey'in gadir. "

"Allah'ım ! La ilahe illa ente -Senden başka ilah yoktur-kelimesiyle Senden istiyorum. Ey yedi kat göklerin Rabbi ve büyük Arş'ın Rabbi.

La ilahe illa ente -Senden başka ilah yoktur- cümlesiyle Senden istiyorum. Ey yedi kat göklerin Rabbi ve Kerim olan Arşı'n Rabbi.

La ilahe illa ente -Senden başka ilah yoktur- cümlesiyle Senden istiyorum. Ey yedi kat göklerin ve yedi kat yerlerin ve bunlarda bulunanların sahibi ve yaratıcısı ve Rabb-i Zül'Celali! Sen her şeye kadirsin, Senin her şeye gücün yeter.

Dilek ve İstek Duaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Cuma Günü Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek ve Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı