Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek duası; Dua kulun acizliğini itiraf ederek Allahu Teâlâ'ya iltica etmesidir. Her şey gibi dua etmenin de adab ve usuleri vardır. Kişi bu adablara uyarak ve gafil olmadan her değerli vakti boş geçirmez ise Allahu Teâlâ kişinin dileğini ya da daha hayırlısını lutfeder. Kişi duaya başlamadan önce istiğfar emeli, günahlarının affı için dua etmelidir. Kişinin günah ve hataları duasının kabulune mâni olabilir. İstiğfarın ardından Allahu Teâlâ'ya hamdu senalar etmeli, Rasulune (S. A. V.) salat ve selam etmelidir. Duaya başlamadan önce yapılacak olan kısaca, tevbe, besmele, hamdele, salvele diye özetlenebilir. Ardından hulusu kalple kişi dileğini, ihtiyacını alemlerin Rabbi olan Allahu Teâlâ'dan istemeli, araya aracı koymamalı, şek ve şüpheden uzak bir kalp huzuruyla duasını etmelidir.

Dilek duasının kabul olunma şartları nelerdir?

Dua etmenin şartlarından biri de duanın kabulü konusunda şüphe etmemektir. Yağmur duasına giderken yanında şemsiye götüren kişinin imanı ve inancı ile dua etmek gerekir. Kul dua ederken eli, gözü, kalbi başka şeylerle meşgul olmamalıdır. Sadece dille ezber edilmiş duaların ruhsuz tekrarı çok da efdal değildir. Zira dua ederken kendisini duyan ve işiten Rabbinin huzurunda olduğunu unutmadan, duasının kabul olunacağına tam manasıyla inanarak, huşu ile dua etmeli, dileklerini dile getirmelidir. Edep kişiye her hal ve durumda yakışan en güzel ziynettir.

Allahu Teâlâ bir hadis-i kudsi'de;

"Ben kulumun zannına göre muamele eder benden beklediğini yaparım; Tevbe-istiğfar ederse günahını bağışlarım, dua eder bir şey isterse dileğini veririm, kulum Benim ihsan sahibi olduğumu bilerek benden isterse isteğini veririm. Eğer şüphe ederse dilediği, umduğu şeye nail olmaz. " buyurmuşlardır.

Dua ederken kabul olunacağına kati olan inanmak gerekmektedir. Allahu Teâlâ kulunun duasını kabul eder, olması gerektiği en uygun anda tecelli ettirir. Bazı durumlarda ise kulun dileği kendisi için hayırlı değildir, Allahu Teâlâ o dileğin yerine daha hayırlısını nasip eder. Kulunu en iyi tanıyan Allahu Teâlâ kulunun neye ihtiyacı olduğunu en iyi bilendir.

Kul dileğini ve hacetini Rabbine bildirirken araya aracılar koymamalıdır. İsteğini sadece Allahu Teâlâ'dan istemeli, sadece O'na yönelmelidir. Duanın makbul olduğu zaman dilimlerinde dua etmeye özen göstermelidir. Özellikle gece kılınan hacet namazı, okunan Kur'an'ı Kerim ardından yapılacak dua daha efdaldir. Kişi hacetini her daim isteyebilir lakin sakin zaman ve sakin mekanlarda yapılan dua, kişinin huşusunu bozmayacağı için daha samimi, daha gönülden olacaktır. Sabah namazından önce ve sonra olan vakitlerde de gafil olmamak gerekir. Rahmetin bol olduğu yağmur ve kar yağışı sırasında, rüzgârın estiği zamanlarda, ezan-ı Muhammed'i okunurken dua etmeye özen göstermek gerekir. Unutmamak gerekir ki; kul duam kabul olmadı demediği müddetçe duası kabuldür.

Duanın kabulu için sadaka vermek

Duanın kabulünü hızlandırmaya vesile olan şeylerden biri de sadaka vermektir. Sadaka Allahu Teâlâ'nın merhametini celb eden, ayet-i kerimelerde sıklıkla tavsiye ve emir buyurulan, belaların def edilmesine, duaların kabul olunmasına vesile olan bir ibadettir. Kişi şayet herhangi bir sıkıntı, darlık çekiyorsa, dilek ve arzularının gerçek olmasını istiyorsa sadaka vererek hem nazar-ı ilahiyi üstüne çekmiş olur hem başkalarının duasını alacağı için kendi dileğine ulaşması çabuklaşmış olur. Kişi her ne dilerse dilesin hayırlısını dilemekle mükelleftir. Allahu Teâlâ herkesin her arzu ve dileğini helalinden hayırlı şekilde versin inşaallah.

Dilek duası

"Ya Vedud ya Vedud ya Vedud ya Zel Arşi'l-Mecid. Ya Mubdiu ya Muı'du. Ya fa'alun lima yurid. Es'eluke bi nuri vechikellezi mele-e erkeni arşike ve es'eluke bi kudretikelleti kadderte bi ha ala halkıke ve bi rahmetikelleti vesi'at kulle şey'in la ilahe illa ente. Ya Muğisu eğisni. Ya Muğisu eğisni. Ya Muğisu eğisni. Ya Gıyase'l-musteğisine. "

“Ya Vedud ya Vedud ya Vedud. Yüce Arşın sahibi olan, kâinatı yoktan ve emsalsiz şekilde halk eden, bin bir isminin tecellileri ile benzersiz şekilde ziynetlendirerek süsleyen Mübdi', yarattıklarını ölümlerinden sonra yeniden dirilten Muid, ey dilediği her şeyi yapan. Arşının rükünlerini dolduran Yüce Zatının nuru hürmetine, yarattığın her varlığa hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kuşatıp kaplayan sonsuz rahmetin hürmetine Senden istiyorum. Senden başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Ey kendisinden yardım dileyene yardım eden bana yardım et. Ey kendisinden imdat dileyene yardım eden bana yardım et. Ey yardım dileyene yardım eden bana yardım et. Ey zor durumda olanlara yardım eden ve hiç ummadıkları yerlerden hacetlerini ellerine veren Muğis, bana yardım et!”

Dilek Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni