Dileklerin Kabul Olması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Dileklerin Kabul Olması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Dileklerin kabul olması için dua; Kul Rabbine dualarla yaklaşır, halini Rabbine dualarla anlatır, dertleşir. Allahu Teâlâ bütün alemlerin sahibidir ve şüphesiz kulunun gönlünden geçenleri de halini ve ahvalini de en iyi bilendir. Lakin kulunun kendini arz etmesi, dua kapılarının açılmasına vesiledir. Kul " Rabbim dedikçe, Rabbini daha iyi tanır, gönlünde Rabbine karşı olan hisleri derinleşir, Rabbinin her şeye gücü yettiğini ikrar eder ve kendi acziyetini görerek yönünü, yüzünü ve gönlünü Rabbine çevirir. Dua kulun kulluğunu idrak anıdır, aciz oluşunu, eksik oluşunu, her daim Rabbinin lütfuna ihtiyacı olduğunu itiraf anıdır. Kul dua dua yükselir. Duası olmayan dil de çoraktır gönül de.

Dünya hayatında çeşitli ihtiyaçlarla karşılan kişi tek yardım edenin Rabbi olduğunu bildiği için, her dileğini, arzusunu, hacetini tek dost olan Rabbine açar ve dileğini sadece Allahu Teâlâ'dan ister. Allah Rasulu (S. A. V.); " Ayakkabı bağcığınız dahi olsa ihtiyacınızı Allahdan isteyin. " buyurarak, kişinin küçük büyük demeden her ihtiyacını ve dileğini sadece Rabbinden dilemesi gerektiğini belirterek, ümmetine nasihat buyurmuştur. Ayet-i Kerime'de ise; " Duanız olmasa Allah size ne diye ehemmiyet versin. - Furkan Suresi 77-" buyurularak duanın önemi anlatılmaktadır. Her ibadetin özü duadır. İçinde dua barındırmayan hiçbir ibadet yoktur. Duasız her şey eksik kalır. Dua, kişinin Rabbinin yüceliğini kabul edişi, tek güç sahibi olduğunu itiraf edişidir.

Kişi dileği için her an dua edebilir. Dua kapıları her an açıktır. Lakin makbul zamanlarda edilen dualar daha makbuldür. Dileği olan kişi bu vakitleri iyi değerlendirmeli, bu vakitlerde gaflette olmamalı, bu zaman dilimlerini ganimet bilmelidir. Özellikle gecelerde, sabah seher vaktinde ve sabah namazı ardından dua etmeye gayret etmelidir. Her farz namazın ardından dua etmeyi de unutmamak gerekir.

Dileklerin kabul olması için dua

Allah Rasulu (S. A. V.) mescidde namaz kılan ve dua eden bir adam gördü. Duayı okuyan adam için; " Cenab-ı Allah bu adamı affetti, duası kabul olundu, günahları bağışlandı. " buyurdular.

Bu adam dua etme kurallarına uygun dua etmişti. Öncelikle Rabbinin yüce esmalarını zikrederek O'nu zikretmiş, sonra bağışlanma istemiştir.

Dua şudur

"Allahumme inni es'eluke ya Allahu'l-Ehadu's-Samedullezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekun lehu kufuven ehad. En tağfira-li zunubi inneke ente'l-gafuru'r-rahim. "

"Allah'ım ! Muhakkak ki sadece Sen'den istiyorum. Ey tek ve yegâne olan Allah'ım. Ey tüm varlıkların kendisine muhtaç olduğu, kimseye muhtaç olmayan, doğurmayan ve doğurulmamış olan, dengi, eşi, benzeri olmayan Allah'ım. Günahlarımı bağışlamanı, beni affetmeni istiyorum. Zira bağışlayan -Gafur- ve esirgeyen - Rahim- sadece Sensin. "

Dileklerin Kabul Olması İçin Dua Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Dileklerin Kabul Olması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Dileklerin Kabul Olması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı